Darbų registracija

Skaitmeninė TV - Kas tai?

Skaitmeninė TV sparčiai populiarėja. Lietuva jau žengė tvirtus žingsnius į skaitmeninės televizijos erą. Skaitmeninė TV nuo įprastos analoginės skiriasi tuo, kad vaizdas ir garsas perduodamas ne analoginiu, o skaitmeniniu signalu.

Skaitmenininis signalas yra daug atsparesnis įvairiems trukdžiams nei analoginis, todėl televizoriaus ekrane rodomas daug kokybiškesnis vaizdas. Būtent skaitmeninė TV suteikia galimybę mėgautis itin gera vaizdo ir garso kokybe, matyti daugiau TV programų. Praktiškai galime sakyti, kad jeigu yra skaitmeninis signalas, tai bus ir vaizdas.

Skaitmeniniai signalai gali nešti standartinės raiškos televizijos signalą (angl. SDTV – standart definition television) ir/arba raiškiosios televizijos signalą (angl. HDTV - high definition television). Šiuo metu pasaulyje smarkiai įsigalėjusi SDTV, tačiau ateitis priklauso HDTV.

sdtv.jpgStandartinės raiškos televizijai (SDTV) naudojama 768 × 576 arba 1024 × 576 taškų rezoliucija, sukuriamas 4:3 arba 16:9 vaizdo formatas. Be to, SDTV suteikia vieną didelį privalumą – įgalina vienu "standartiniu" TV kanalu transliuoti nuo 2 iki 10 TV programų (angl. multiplexing). Naudojama įranga sugeba "išpakuoti" signalų srautą ir televizoriaus ekrane matome daugiau TV programų. Tokiu būdu, transliuojant SDTV, galima siųsti keletą TV ir radijo programų, teikti interneto ir balso telefonijos paslaugas.
  hdtv.jpg
Raiškiąją televiziją (HDTV) galima žiūrėti 1280 × 720 (formuojama kadrų) arba 1920 × 1080 (formuojama puskadrių). Į vieną "standartinį" TV kanalą galima patalpinti iki 3 raiškiosios TV programų. Perduodamas vaizdas ir garsas yra nepriekaištingos kokybės, netgi aukštesnės nei DVD. Vaizdas iš transliavimo studijos atitinkama programine įranga suglaudinamas ir siunčiamas į retransliatorių. Antena pagautą signalą specialus priedėlis (minėtas set top-box) arba pats televizorius iškoduoja ir televizoriaus ekrane matomas aukštos kokybės vaizdas ir girdimas aukštos kokybės garsas. Šiuo metu per palydovą jau perduodamas TV signalas HDTV formatu. Per palydovą retransliuojamas TV programas jau siūlo žiūrėti keletas skaitmeninės ir internetinės TV operatorių Lietuvoje.

Skaitmeninės TV privalumai

TV žiūrovui siūlomas puikios kokybės vaizdas ir stereo arba erdvinis garsas. Atsiranda tiesioginis ryšys su TV studija (interaktyvumas), siūlomas platus papildomų galimybių spektras (teletekstas, kalbų, subtitrų pasirinkimas, radijo programos).

Teletekstas jau gana įprastas TV žiūrovui. Skaitmeninės televizijos teikiamas teletekstas yra žymiai greitesnis ir talpesnis. 

EPG – elektroninis programų gidas. Tai visiškai nauja paslauga, leidžianti peržiūrėti TV programos laidas visai savaitei. Galima pažiūrėti, koks bus filmas, kelintą valandą bus rodomas. Galima perskaityti trumpą anotaciją. Taip pat galima užprogramuoti priminimą ir atėjus mėgstamos programos rodymo laikui, priedėlis (angl. set-top box) ar televizorius primins, kad laikas perjungti kanalą arba tiesiog perjungs kitą TV programą. Jeigu yra galimybė, priedėlio pagalba norimą TV laidą galima įrašyti į kaupiklį. 

Kalbų ir subtitrų parinkimas labai platus. Transliuojami kanalai gali būti dubliuoti keliolika kalbų. TV žiūrovas gali išsirinkti suprantamos kalbos garso takelį. Kartu su kalba, galima papildomai pasirinkti ir subtitrus ta ar kita kalba.

Be to, skaitmeninės TV standartai įgalina transliuoti ir radijo programas. Radijo programos gali būti pateiktos kartu su televizijos programa arba siunčiamos atskiru kanalu.

Internetas būna labai spartus, tačiau tik vienakryptis, t.y. „į kompiuterį“ (angl. download). Užklausų „iš kompiuterio“ (angl. upload) siuntimui būtinas ryšys su vietiniu interneto tiekėju (naudojamas specialus modemas). Vis dėlto, šiuo metu egzistuoja kiti sėkmingesni būdai internetui teikti (kabelinės TV tinklai, telekomunikacijų bendrovės). Palydovinis ar su skaitmeninės TV signalu keliaujantis internetas pasiteisina atitolintose pasaulio vietose, kur nėra galimybės arba finansiškai nenaudinga tiesti tinklus. Lietuvoje mažai tikėtina, kad šios rūšies paslauga (dėl kainos ir kokybės santykio) taps paklausi.

Skaitmeninės TV pagalba galima naudotis interaktyviosiomis paslaugomis (angl. intv). TV žiūrovas gali pasiekti TV programų transliuotoją ir pats užsisakyti tam tikrą laidą ar paslaugą. Paprasčiausias interaktyvumo pavyzdys – televizoriaus valdymas distanciniu pulteliu (kanalų keitimas, teleteksto skaitymas). Tačiau tai greičiau pasyvus interaktyvumo metodas.

Tikrasis interaktyvumas pasireiškia tokiu atveju, jeigu TV žiūrovas, susisiekęs su TV programos transliuotoju, užsisako paslaugą ar prekę, balsuoja už patinkančius ar nepatinkančius herojus, žaidžia žaidimus ir pan.. Šiuolaikinės galimybės leidžia įgalinti tokią paslaugą. Transliuotojui reikia pasirūpinti, kad TV žiūrovas įsigytų specialų modemą. Modemo pagalba TV žiūrovas susisiekia su studija tiesiogiai ir užsako paslaugą. Tuo tarpu pats vaizdas ar kita užsakyta paslauga gali būti pateikta per palydovą ar kabelinės televizijos tinklais.

Skaitmeninės TV Istorija

Didėjant televizorių imtuvų skaičiui namuose, TV žiūrovai tapo išrankesni. Žiūrovai ėmė pageidauti daugiau ir įvairesnių TV programų. Papildomas kanalas labai daug kainavo, nes reikėdavo įsigyti dažnių ruožą palydove arba eteryje.

Skaitmeninės TV sukūrimas įgalino tuo pačiu vienu ruožu transliuoti keletą TV programų. Tai kartu keletą kartų atpigino vienos TV programos transliavimo kaštus. Be to, transliuotojai ir siuntėjai suprato, kad TV, balso telefonijos ir interneto paslaugos taps vienu neatsiejamu paslaugų paketu. Tai pastebima šiuo metu Lietuvoje – beveik visi telekomunikacijų operatoriai siūlo visas tris paslaugas.

Kartu atsirado galimybė papildomai uždirbti. Visų pirma, TV priedėliai (angl. set-top box) leido panaudoti pažangias kodavimo galimybes ir pasiūlyti naujas paslaugas. Antra, buvo ženkliai sumažintas piratavimo lygis. Trečia, naujos besikuriančios interaktyvios paslaugos leidžia patogiau naudotis TV paslaugomis. Bet kiekvienas TV žiūrovas, pageidaujantis susidaryti savo unikalią TV programą ar gauti kitą paslaugą, turi už tai mokėti papildomai.

Televizijos skaitmenizacija neišvengiama. Didžioji Britanija pradėjo išjungti analoginės televizijos siųstuvus 2008. keletas ES šalių televiziją jau transliuoja tik skaitmeniniu būdu. Europos parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria siekia paspartinti skaitmeninės televizijos plėtrą. Rekomenduojama ES narėms iki 2012 metų turėti pilnai veikiančius nacionalinius skaitmeninės televizijos transliavimo tinklus. Siūloma visoje Europoje 2012 metais pradėti analoginės televizijos tinklų išjungimą.